Slovensky English Polski Deutsch
Obec Habovka
Aktuality
Dôležité informácie
História obce
MONOGRAFIA OBCE
Obecné noviny
Podujatia 2020
Poloha obce
Obecné zastupiteľstvo
Urbár Habovka
Samospráva
Jednoduché pozemkové    úpravy
Webgis mapová aplikácia
Ochrana osobných údajov
Odpadové hospodárstvo
Podporené projekty
PHSR
Úradná tabuľa obce
Územný plán obce
Verejné obstarávanie
ZŠ s MŠ Habovka
Farský úrad
Farský kostol
Kaplnka sv.Márie Magdalény
Krížová cesta
Mapa cintorína
Ružencové spoločenstvá
Sakrálne pamiatky
Habovka a okolie
Atrakcie a okolie
Pamiatky
Príroda
Zaujímavosti
Kultúra
Kultúra v obci
Vidiečanova Habovka
Partneri
Hustopeče
Lisia Góra
Czarny Dunajec
Klaster ORAVA
Šport a relax
Cyklotrasy
Lyžovanie
Rozpis futbal. zápasov
Oddychové zóny
Podroháčska časovka
Podujatia
Šport v obci
Turistika
Ubytovanie a služby
LAST MINUTE
Služby v obci
Ubytovanie
Vyhľadanie ubytovania
Foto & Video
Kalendár
Fotogaléria
Panorámy
Počasie
Videoarchív
Videoarchív II. (nové)
Webkamera
Kontakt
Kniha návštev
Kontakt


 

Voľby do NRSR 2020

Jednoduché pozemkové úpravy

SMS Info

Habovský kardan

Habovka na Facebooku

Naša Orava

SMS Info

ORAVAPASS

Roháče.net

Cykloturistický oddiel Darmošľap

NATURPACK


História súťaže malotraktorov O HABOVSKÝ KARDAN

Peter Bebej, miestny stolár, ktorý sa veľkou mierou podieľa na zachovávaní kultúrnych tradícií v Habovke prišiel s myšlienkou  usporiadať preteky podomácky vyrobených malotraktorov, ktoré sa bežne používajú v našom regióne ako výborní pomocníci pri poľnohospodárskych a lesných prácach. Spolu s Emilom Vavrekom, Michalom Tarajom a Petrom Leginusom postupne formovali štruktúru a pravidlá súťaže. Ján Kováľ –  vybudoval trať a má na starosti technickú stránku pretekov.

Päť ľudí, ktorí tvoria výkonný výbor odštartovalo 29. júla 2000 prvý ročník súťaže ešte netušiac jej úspech v ďalších rokoch. Každý rok sa niečo zlepšovalo na trati a podmienkach súťaže. Pribudli súťažiaci a diváci, zvýšila sa popularita a meno pretekov O HABOVSKÝ KARDAN. Tradične sa súťaž koná posledný júlový vikend. V sobotu je kardanová zábava a v nedeľu samotné zápolenie traktoristov v technickej zručnosti jazdy.
Najkrajší traktor počas súťaže hodnotí odborná komisia zložená zo starostov okolitých obcí, odborníkov a pozvaných hostí. Komisia pod vedením Ing. Jána Urbana počas trvania súťaže hodnotí traktory, ich technickú a estetickú úroveň vyhotovenia. Každý člen dáva jednotlivým traktorom hlasy, ktoré sa sčítajú. Ten ktorý má najviac hlasov víťazí.
Atraktívna je aj disciplína o najsilnejší traktor, kde sa dva traktory preťahujú navzájom.
Niekoľkokrát sa stalo, že po dramatickom súboji nezvíťazil ani jeden z nich a boli dvaja víťazi!

Na 3. ročníku pribudla jazda v technickej zručnosti, ktorá má viac disciplín. Tieto sa každoročne obmieňajú čím zabezpečujeme pestrosť súťaže. V posledných ročníkoch bolo cúvanie do vyznačených priestorov, výmena kolesa na vlečke, slalom medzi kolíkmi... V 6. ročníku bola perličkou "najpomalšia jazda". Súťažiaci musel na začiatku stanoveného úseku zaradiť čo najmenší prevodový stupeň, pustiť spojku a úsek prejsť čo najpomalšie. Niektorí traktoristi to vzali s humorom a bavili divákov.... Na siedmom ročníku sa nechajte prekvapiť. Pre súťažiacich, ale aj pre divákov chystáme niekoľko noviniek.
Poďakovanie za priebeh minulých ročníkov patrí hlavne starostovi obce Jánovi Tarajovi a pracovníčkam na obecnom úrade. Ďalší členovia organizačného teamu Štefan Žák, Jozef Chrenek, František Žák, Ján Pilár a Honzo Rada pripravujú a dotvárajú celkový priebeh podujatia, za čo im patrí veľká vďaka. Zásluhu na príprave a priebehu majú hlavne mladí ľudia z obce Habovka, ktorí usilovne pomáhajú s prácami na trati.

Poďakovať sa treba hlavne sponzorom, bez nich by táto ojedinelá súťaž nedostala také rozmery, ako má v dnešných dňoch.Aktualizované: 18.01.2020.

design & code © 2012 Peter Leginus